[highlight] Париж [/highlight] – градът на влюбените и елегантния шик. Куполът на световната мода и наследството на велики френски крале. Едва ли ще успеете да усетите аристократичната атмосфера на града без да попаднете лично на това място. Ако решите самостоятелно да разгледате основните забележителности на Париж, ви предлагаме списък на десетте главни места, които задължително трябва да видите.
1. АЙФЕЛОВАТА КУЛА
Несъмнено най-популярната забележителност на Париж, Айфеловата кула всъщност е трябвало да бъде само временно съоръжение. Всички сме чували твърдението „И помни, че най-постоянни са временните неща” — К. Кофта. Като че ли в потвърждение на тези думи кулата стои и до ден днешен в столицата на Франция и дори е един от символите на страната. Построена е 1889г. за едно световно изложение в чест на 100 години от Френската революция. Целта на местните власти е била да осигурят чрез съоръжението добра видимост на града отвисоко за своите посетители. Достъпни за посетители са три от нивата на кулата. За да се изкачите до върха и се насладите на прекрасна панорама към Париж, ще трябва да преодолеете 1665 стъпала, като най-горните нива на кулата са достъпни само с асансьор.
2. ТРИУМФАЛНАТА АРКА
Легендарната парижка арка започнали да строят по заповед на Наполеон. С изграждането й най-известният френски владетел решил да увековечи съкрушителната победа на французите над руско-австрийските войски при Аустерлиц (битката на тримата императори). Триумфалната арка в Париж е украсена с пищни барелефи и величави скулптури. Както и на Айфеловата кула, тук има панорамна площадка.
3. ШАНЗ-ЕЛИЗЕ
Друга атракция, която просто не бива да пропуснете, посещавайки френската столицата, е булевард Шанз-Елизе (от френски „Елисейските полета”) – най-известната улица в Париж. Широка (70м) и просторна (1910м), с огромно количество разположени на нея магазини, кафенета и ресторанти, простиращи се от площад „Конкорд“ чак до Триумфалната арка.
4. ЛУВЪРА
Влизайки в един от най-величествени и големи музеи в света, като през стъклена пирамида ще попаднете в свят, където своето място са намерили ценни предмети на изкуството. Колекцията на Лувъра е определено от най-богатите в света. Освен шедьоврите на европейската живопис в Лувъра се съхраняват невероятни археологически находки, съкровища на френската корона и множество други експонати.
5. КАТЕДРАЛАТА НОТР-ДАМ
Възпятата от Виктор Юго катедрала Нотр-Дам-дьо-Шартр (Парижката Света Богородица) е извън всякакво съмнение най-известната църква в Париж и блестящ образец на средновековната архитектура. Строителството на катедралата е продължило цели 200 години и започва през 1163 г. Именно в тази църква се осъществява коронацията на френските монарси.
6. МОНМАРТЪР
Вече няколко десетилетия името на Монмартър (буквално означаващ „планината на мъчениците”) е неразривно свързано с изкуството и за да бъдем точни – с хората на изкуството. Бохемският парижки квартал е мека за художници от различни школи. В Монмартър си струва да посетите прочутото кабаре „Мулен Руж“, както и Музея на Салвадор Дали, събрал над 300 творби на художника. Истински диамант на Монмартър е снежно бялата църква „Сакре Кьор” (от фр. „Свято сърце”), построена в романско-византийски стил в началото на XX век.
7. ЛЮКСЕМБУРГСКИЯ ДВОРЕЦ
Някога луксозният дворец в Латинския квартал е принадлежал на френските крале. След революцията той е превърнат в затвор, а днес в двореца се помещава френският сенат, разположен сред разкошната Люксембургска градина.
8. ЦЕНТЪРА „ЖОРЖ ПОМПИДУ“
В центъра Помпиду се провеждат огромен брой изложби, представяния и всякакви културни мероприятия. Дори да нямате време да го погледнете отвътре, заслужава си да разгледате сградата на културния център Помпиду поне отвън. Сградата се отличава с особена архитектура, опасана е от многоцветни външни тръби и проектирана по начин, позволяващ движението и хората в музея да са на показ.
9. ПЛОЩАД КОНКОРД (Площад на съгласието)
Най-големият площад на Париж, с колосално историческо значение. Именно на този площад са били гилотинирани Мария Антоанета и Луи XVI. По време на революцията площадът е наричан площад Революция, а сегашното си име той получава през 1795 г. в знак за край на кървавите разпри и помирение на френските съсловия.
10. ДОМ НА ИНВАЛИДИТЕ
Архитектурният комплекс в Париж, добил названието Дом на Инвалидите, е построен по инициатива на Луи XIV. Това е един от първите домове в чест на инвалидите от войните в Европа, първоначално служил за настаняване на бездомни ветерани от войната. Тук се намират множество музеи, в това число – Парижкия музей на армията, а също и Църквата на инвалидите, под чиято катедрала в криптата са погребани останките на Наполеон Бонапарт.
Браво много полезна статия. За някой от забележителностите не съм и подозирал!